EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

НЦИОМ: Две трети от българите без ваканция

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

НЦИОМ: Две трети от българите без ваканция

mail17:00 | 28.07.2010прегледи 778 коментарикоментари 0


През юли 2008 г. 64% от участвалите в национално представително проучване на НЦИОМ са посочили, че няма да почиват. Две години по-късно – през юли 2010 г., този дял не е много по-различен. Без отдих през това лято твърдят, че остават 63% от сънародниците ни, съобщи за Агенция Фокус НЦИОМ.
Както и в предишните години, така и през 2010 г., три са обществените прослойки, в които почиващите са повече от онези, които не могат да си позволят летен отдих.
По-често от останалите ще почиват през това лято отново високообразованите българи (само 37% от тях няма да почиват), младите на възраст под 30 години (40% от тях ще останат без летен отдих) и столичаните (40% от които допускат, че може да останат без ваканция).
Морето неизменно е предпочитана дестинация за летен отдих през последните години, посочвано като избор на една пета до една четвърт от българите. Сред сигурните летовници на море преобладават високообразованите българи и най-младите участници в националното изследване на НЦИОМ от юли, 2010 г.
Два пъти по-малко са желаещите през настоящата година да почиват на планина, в сравнение с отправилите се към морето. Отдихът на село започва сериозно да конкурира планинската почивка през настоящата година, а и почивките на вили стават все по-популярни предвид пестенето заради кризата.
Сравнителните данни за периода 2008-2010 г. показват, че у нас има траен дял от хора (около 4%), които предпочитат да летуват в чужбина, и които въпреки кризата, няма да изневерят на стандартите си за отдих. Апелите за инвестиции в родния туризъм не ги мотивират. Куфарите за пътувания зад граница стягат най-често заможните българи, столичаните, младите и образованите.
Данните са от национално представително проучване на НЦИОМ, проведено между 25 юни и 2 юли 2010 г. По домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни лица по метода на полустандартизираното интервю.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg